Dofinansowanie kosztów kształcenia młodocianych pracowników finansowane ze środków Funduszu Pracy 2024 r.
Data publikacji: 2024-08-06
Opis sprawy
Dofinansowanie kosztów kształcenia młodocianych - udzielane podmiotowi prowadzącemu działalność gospodarczą w rozumieniu art. 2 pkt 17 ustawy z dnia 30 kwietnia 2004 r. o postępowaniu w sprawach dotyczących pomocy publicznej – stanowi pomoc de minimis udzielaną zgodnie z warunkami określonymi w:
1) Rozporządzeniu Komisji (UE) 2023/2831 z dnia 13 grudnia 2023 r. w sprawie stosowania art. 107 i 108 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej do pomocy de minimis (Dz. Urz. UE L 2023/2831 z 15.12.2023)
lub
1) Rozporządzeniu Komisji (UE) nr 1408/2013 (dla rolników) z dnia 18 grudnia 2013 r. w sprawie stosowania art. 107 i 108 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej do pomocy de minimis w sektorze rolnym (Dz. Urz. UE L 352 z 24.12.2013, s. 9).
POMOC DE MINIMIS
Rozporządzenie Komisji (UE) 2023/2831 z dnia 13 grudnia 2023 r. w sprawie stosowania art. 107 i 108 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej do pomocy de minimis (Dz. Urz. UE L 2023/2831 z 15.12.2023) – w odniesieniu do przedsiębiorców wprowadza nowe rozwiązania:
- zwiększenie limitu pomocy de minimisdo kwoty 300 tys. EUR w okresie 3 lat dla jednego przedsiębiorcy (dotychczas było 200 tys. EUR);
- usunięcie odrębnego limitu pomocy de minimis dla przedsiębiorstw prowadzących działalność zarobkową w zakresie drogowego transportu towarów (dotychczas 100 tys. EUR, obecnie 300 tys. EUR);
- usunięcie zakazu wykorzystania pomocy de minimisna nabycie pojazdów przeznaczonych do transportu drogowego towarów;
- zmiana sposobu obliczania 3-letniego okresu przy sumowaniu limitu de minimisz lat podatkowych (bieżący rok podatkowy + 2 poprzednie lata podatkowe) na okres 3 minionych lat (3 x 365 dni);
- dopuszczenie udzielania pomocy de minimis przedsiębiorcom prowadzącym działalność w sektorze przetwarzania i wprowadzania do obrotu produktów rybołówstwa i akwakultury (pod warunkiem, że kwoty pomocy nie ustalono na podstawie ceny lub ilości produktów nabytych lub wprowadzonych do obrotu);
wprowadzenie obowiązku prowadzenia przez państwa członkowskie centralnego rejestru pomocy de minimis na poziomie krajowym lub unijnym (zawierającego: dane identyfikacyjne beneficjenta, kwotę pomocy, dzień udzielenia pomocy, nazwy podmiotu udzielającego pomocy, formę pomocy oraz sektor wg statystycznej klasyfikacji działalności gospodarczej w UE – NACE).
Pozostawione w mocy zasady pomocy de minimis:
- pułap pomocy de minimis stosuje się bez względu na formę i cel udzielanej pomocy;
- do wartości pomocy, którą beneficjenci mogą otrzymać w ramach pułapu wlicza się tylko pomoc o charakterze de minimis (dla przedsiębiorców).
Według informacji Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów podmioty, które w dniu złożenia wniosku o udzielenie dofinansowania nie prowadzą już działalności gospodarczej (zaprzestały jej prowadzenia w czasie szkolenia lub po jego zakończeniu) również mogą otrzymać środki na podstawie art. 122 ustawy Prawo oświatowe, o ile spełniły wszystkie warunki określone w tej ustawie. Podmiot taki nie podlega przepisom ustawy o pomocy publicznej (gdyż nie jest przedsiębiorcą), więc dofinansowanie może zostać mu udzielone bez zastosowania ograniczeń wynikających z przepisów o pomocy de minimis.
POMOC DE MINIMIS W ROLNICTWIE
- Rozporządzenie Komisji (UE) nr 1408/2013 (zmiana 2019/316) – jest to pomoc, przyznana jednemu przedsiębiorstwu w kwocie nieprzekraczającej równowartości 20.000 euro w okresie trzech lat podatkowych;
- pułap ten, stosuje się bez względu na formę pomocy i jej cel, z tym, że wlicza się tu jedynie pomoc o charakterze de minimis w rolnictwie;
- podwyższona kwota pomocy de minimis w rolnictwie obowiązuje od 14 marca 2019 r. do 31 grudnia 2027 r.
- sprawdzanie wykorzystania limitu krajowego: w Systemie Rejestracji Pomocy Publicznej https://srpp.minrol.gov.pl/
Zgodnie z art.122 ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. Prawo Oświatowe (Dz. U. 2023 r. poz. 900 z późn.zm.): 1. Pracodawcom, którzy zawarli z młodocianymi pracownikami umowę o pracę w celu przygotowania zawodowego, przysługuje dofinansowanie kosztów kształcenia od gminy właściwej, ze względu na miejsce zamieszkania młodocianego pracownika, jeżeli: 1) pracodawca lub osoba prowadząca zakład w imieniu pracodawcy albo osoba zatrudniona u pracodawcy posiada kwalifikacje wymagane do prowadzenia przygotowania zawodowego młodocianych określone w przepisach w sprawie przygotowania zawodowego młodocianych i ich wynagradzania; 2) młodociany pracownik ukończył naukę zawodu i zdał: a) w przypadku młodocianego zatrudnionego w celu przygotowania zawodowego u pracodawcy będącego rzemieślnikiem – egzamin czeladniczy zgodnie z przepisami wydanymi na podstawie art. 3 ust. 4 ustawy z dnia 22 marca 1989 r. o rzemiośle (Dz. U. z 2020 r. poz. 2159), b) w przypadku młodocianego zatrudnionego w celu przygotowania zawodowego u pracodawcy niebędącego rzemieślnikiem – egzamin zawodowy; 3) młodociany pracownik ukończył przyuczenie do wykonywania określonej pracy i zdał egzamin, zgodnie z przepisami, o których mowa w pkt 1. 2. Wysokość kwoty dofinansowania kosztów kształcenia jednego młodocianego pracownika wynosi:
3. Kwoty dofinansowania podlegają waloryzacji wskaźnikiem cen towarów i usług konsumpcyjnych ogółem, jeżeli ten wskaźnik w roku kalendarzowym poprzedzającym rok, w którym następuje wypłata dofinansowania, wynosi co najmniej 105%. Ważne: Komunikat Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego z dnia 15.01.2024 r. w sprawie średniorocznego wskaźnika cen towarów i usług konsumpcyjnych ogółem w 2023 r. (M. P. z 2024 r. poz. 22): średnioroczny wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych ogółem w 2023 r. w stosunku do 2022 r. wyniósł 111,4 (wzrost cen o 11,4 %). W związku ze spełnieniem warunku z ust. 3 art. 122 ustawy Prawo oświatowe kwotę dofinansowania w 2024 r. należy zwaloryzować wskaźnikiem cen towarów i usług konsumpcyjnych o wartości 111,4 %, co daje ostateczna kwotę:
Forma przyznania dofinansowania: Dofinansowanie przyznaje Wójt Gminy Kocmyrzów-Luborzyca, ze względu na miejsce zamieszkania młodocianego pracownika w drodze decyzji administracyjnej, po stwierdzeniu spełnienia warunków określonych w art. 122 ust.1 ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. Prawo Oświatowe oraz po analizie dołączonych przez pracodawcę dokumentów. Decyzja administracyjna wydawana jest zgodnie z art. 107 §1 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego (t. j. Dz. U. z 2023 r., poz. 775 z późn.zm).
|
Załączniki:
- Zawiadomienie o zawarciu umowy (plik docx 13KB)
- Wniosek dofinansowanie kosztów (plik docx 27KB)
- Formularz informacji (plik pdf 237KB)
- Oświadczenie rzemieślnika (plik docx 14KB)
- Oświadczenie o wysokości pomocy (plik docx 20KB)
- Oświadczenie o nieotrzymaniu pomocy (plik docx 13KB)
- Oświadczenie spółka cywilna (plik docx 14KB)
- Oświadczenie dane osobowe (plik docx 12KB)
- Oświadczenie poniesione koszty (plik docx 14KB)
Dofinansowanie kosztów kształcenia młodocianych pracowników finansowane ze środków Funduszu Pracy
Data publikacji: 2019-05-21
Pracodawcy, którzy zawarli z młodocianymi pracownikami umowę o pracę w celu przygotowania zawodowego, po ukończeniu nauki zawodu lub przyuczenia do wykonywania określonej pracy i zdaniu przez młodocianego egzaminu, mogą otrzymać pomoc w formie dofinansowania kosztów kształcenia młodocianych pracowników. Pomoc ta stanowi pomoc de minimis i jest traktowana jako pomoc publiczna. Dofinansowanie przyznaje Wójt Gminy Kocmyrzów-Luborzyca, ze względu na miejsce zamieszkania młodocianego pracownika w drodze decyzji administracyjnej, po spełnieniu warunków ustawowych oraz po analizie dokumentów złożonych przez pracodawcę. Wymagane dokumenty: Wniosek o dofinansowanie kosztów kształcenia pracowników młodocianych wraz z odpowiednimi dokumentami/załącznikami. Załączniki do wniosku:
|
|
Opłaty |
1. Forma przyznania dofinansowania
Dofinansowanie pracodawcom kosztów kształcenia młodocianych pracowników, z którymi zawarli umowę o pracę w celu przygotowania zawodowego przyznawane jest na podstawie decyzji administracyjnej.
Termin realizacji sprawy
Zgodnie z Kodeksem Postępowania Administracyjnego - załatwienie sprawy wymagającej postępowania wyjaśniającego powinno nastąpić nie później niż w ciągu miesiąca, a sprawy szczególnie skomplikowanej nie później niż w ciągu dwóch miesięcy od dnia wszczęcia postępowania, zaś w postępowaniu odwoławczym - w ciągu miesiąca od dnia otrzymania odwołania.
Tryb odwoławczy
Samorządowe Kolegium Odwoławcze w Krakowie ul. Lea10 za pośrednictwem Wójta Gminy Kocmyrzów -Luborzyca, w terminie 14 dni od dnia otrzymania decyzji.
Miejsce załatwienia sprawy
Urząd Gminy Kocmyrzów-Luborzyca Składanie Wniosków Centrum Zarządzania Edukacją w Kocmyrzowie -Luborzycy ul. Jagiellońska 2, 32-010 Kocmyrzów
O zawarciu umowy o pracę z młodocianym pracownikiem, zamieszkałym na terenie GMINY KOCMYRZÓW-LUBORZYCA , pracodawca jest zobowiązany powiadomić Wójta Gminy Kocmyrzów-Luborzyca, a w przypadku pracodawcy będącego rzemieślnikiem - również izbę rzemieślniczą właściwą ze względu na siedzibę rzemieślnika, co umożliwi zaplanowanie środków na dofinansowanie kształcenia.
Zgodnie z art. 122 ust. 11 ustawy o Prawie oświatowym dofinansowanie kosztów kształcenia młodocianych pracowników stanowi pomoc de minimis udzielaną zgodnie z warunkami określonymi w rozumieniu przepisów rozporządzenia Komisji (UE) Nr 1407/2013 z dnia 18 grudnia 2013 r. w sprawie stosowania art. 107 i 108 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej do pomocy de minimis (Dz. Urz. UE L 352z 24.12.2013, str. 1).
Załączniki:
- Formularz informacji (plik xlsx 77KB)
- Oświadczenie spółka cywilna (plik docx 14KB)
- Oświadczenie o nieotrzymaniu pomocy de minimis (plik docx 15KB)
- Oświadczenie o wielkości otrzymanej pomocy de minimis (plik docx 14KB)
- Oświadczenie Wnioskodawcy dane osobowe (plik docx 12KB)
- Oświadczenie Wnioskodawcy (plik docx 12KB)
- Zawiadomienie o zawarciu umowy (plik docx 13KB)
- Wniosek dofinansowanie kosztów kształcenia (plik docx 27KB)
- oświadczenie rzemieślnika (plik docx 17KB)